اصلاح رفتار کودکان کودکان بیش فعال بخش دوم

اصلاح رفتار کودکان(کودکان بیش فعال) – بخش دوم

اگر می خواهید او را تشویق کنید سعی کنید دادن جوایز براساس اصول علمی داده شوند، یعنی اول)
 کلی صحبت نکنید که اگر پسر یا دختر خوبی باشی، اگر با ادب بودی و … آنگاه فلان جایزه را برایت می خرم. این خوب بودن و با ادب بودن باید ترجمه و معنی شود، یعنی دقیقاً از او بخواهید که چه کاری باید انجام دهد مثلاً روی مبل ها راه نرود، در خانه اقوام خیلی بدوبدو نکند، بچه های کوچکتر را اذیت نکند و … .

 

در قسمت قبلی به بررسی توصیه های روانشناس در مورد اصلاح رفتار کودکان بیش فعال پرداختیم، پیرو قسمت قبلی:
– کیسۀ بوکسی نصب کنید تا علیرضا به آن مشتی بزند. این کیسۀ بوکس را می توانید با پر کردن یک کیسۀ پارچه ای از ریزه پارچه های خیاطی درست کنید.
– اگر می خواهید او را تشویق کنید سعی کنید دادن جوایز براساس اصول علمی داده شوند، یعنی اول)
کلی صحبت نکنید که اگر پسر یا دختر خوبی باشی، اگر با ادب بودی و … آنگاه فلان جایزه را برایت می خرم. این خوب بودن و با ادب بودن باید ترجمه و معنی شود، یعنی دقیقاً از او بخواهید که چه کاری باید انجام دهد مثلاً روی مبل ها راه نرود، در خانه اقوام خیلی بدوبدو نکند، بچه های کوچکتر را اذیت نکند و … .
دوم)
به هر کار خوب او یک جایزه ندهید بلکه جدولی نصب کنید و به هر کار خوبش یک ستاره یا برچسب بدهید. وقتی ستاره هایش مثلاً ده تا شدند آنگاه جایزه ای برایش تهیه کنید.
سوم)
اگر در این مدت، کار اشتباهی انجام دهد به رویش نیاورید و آن را نادیده بگیرید و فقط به کارهای خوبش امتیاز دهید. به یاد داشته باشید به خاطر اشتباهش از امتیازات او کم نکنید زیرا بسیار او را عصبانی خواهید کرد.
برای تهیۀ جایزه ای که در انتها می خواهد دریافت کند بهتر است نظر او را هم جویا شوید البته این بدان معنا نخواهد بود که اگر خواسته اش غیرمنطقی بود یعنی جایزه ای خواست که خرید آن خارج از توان شماست یا وسیله ای خواست که تهیۀ آن را به صلاح او نمی دانید تسلیم شوید. در این مواقع می توانید دو جایزه که مورد تایید شماست و او هم آنها را می پذیرد پیشنهاد کنید تا یکی را انتخاب نماید.
– اگر در مکانی خدمات بازی درمانی به صورت علمی ارائه می شودکودک بیش فعال را به آن ارجاع دهید.
– برای کاهش رفتارهای عجولانه در کودکان بیش فعال می توان از روش فرمان دادن نیز استفاده کرد. یعنی به او می گوییم خوب گوش کن. تو اول باید این مداد را از دست راست من بگیری بعداً آن را روی صندلی بگذاری سپس آن را با دست چپ خودت برداری و در آخر آن را در دست چپ من بگذاری. تعداد فرمان ها به تدریج افزایش می یابند.
– اگر کودک، تمایل زیادی به خوردن ترشی جات مثل قره قروت، لواشک، ترشی جات خانگی و … دارد آنها را کاهش دهید. اینگونه خوراکی ها تحرک را افزایش می دهند.
– اگر در غذاهایتان ادویه به ویژه فلفل، زیاد استفاده می کنید آن را کاهش دهید زیرا ادویه جات تحرک را در کودکان افزایش می دهند.
– در گذشته برای افزایش تمرکز و کاهش تحرک، از نظام کافئینی به ویژه قهوه اصل استفاده می کردند شما هم می توانید آن را در مورد کودکان بیش فعال تان استفاده کنید. مثلاً هر روز یک قاشق قهوۀ پودر شده را در آب جوش حل کرده و میل نماید.
– اخیراً نوروفیدبک نیز جهت افزایش دقت و تمرکز و کاهش رفتارهای پر تحرک استفاده می شود که معایب و مزایای آن نیازمند پژوهش های متعدد است.
ضمن اینکه این روش از نظر هزینه خیلی مقرون به صرفه نیست، اما اگر توسط متخصص و بعد از انجام مصاحبه ها و بررسی های لازم استفاده شود می تواند در مورد برخی از کودکان بیش فعال مؤثر واقع شود.
– ارتباط با اقوام و دوستانی که کودک در حضور آنها خیلی شلوغ می کند را کم کرده، یا حذف نمایید.
– از نگاه سیستمی، تک تک اعضای خانواده در بروز یا تشدید رفتارهای بیش فعالی در کودکان، حائز اهمیت است. پس لازم است نظام تربیتی و انضباطی خانواده توسط یک مشاور یا روان شناس، بررسی و تغییرات لازم اعمال گردد. مثلاً اینکه والدین در برابر خواسته های غیرمنطقی کودک تسلیم نشوند، با او بازی کنند، برایش وقت بگذارند، الگوهای منفی را به حداقل برسانند، با هم هماهنگ عمل نمایند و … .
– برخی از کودکان تحرک زیادی ندارند و به اصطلاح بیش فعال نیستند ولی دقت و تمرکز پایینی دارند که نیازمند دریافت تمرینات خاصی توسط متخصص آموزش های ویژه هستند این تمرینات معمولاً در مراکز مشاوره و یا در مراکز اختلالات خاص یادگیری ارائه می شوند.
– برخی از متخصصان اعتقاد دارند افرادی که در مناطق پر ترافیک که آلودگی هوا بیشتر است زندگی می کنند و یا مصرف سیگار، قلیان و … دارند، احتمال بیش فعالی در کودکشان بیشتر است.
– البته نقش وراثت و ژنتیک را به هیچ عنوان نمی توان در بروز این اختلال نادیده گرفت.
– علل بیش فعالی می تواند مربوط به عوامل قبل از تولد مثل ژنتیک، استرس مادر و … یا عوامل حین تولد مثل استفاده از فورسپس یا قاشقک، کبود یا چروک بودن نوزاد، گریه نکردن نوزاد و … و یا عوامل بعد از تولد مثل تشنج، عمل و بیهوشی و مهم تر از همه سیستم غلط تربیتی خانواده باشد.
البته گاهی بهرۀ هوشی بالا نیز می تواند علایم بیش فعالی را به همراه داشته باشد که با انجام آزمون های لازم توسط روان سنج یا روانشناس، می توان درست یا نادرست بودن این ادعا را بررسی نمود.

Related post

یک دیدگاه