اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله

اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله

مسلم والدینی که قبول دارند فرزندشان دارای اضافه وزن هستند نگران وضعیت فرزندشان هستند.

مسلم والدینی که قبول دارند فرزندشان دارای اضافه وزن هستند نگران وضعیت فرزندشان هستند.شاید آها نا امید شوند چون فکر میکنند فرزندشان وضعیت ایده آل و مطلوبی ندارد شاید هم به یاد زحمت های خودشان برای کم کردن وزن بیفتند.دلیل دیگر نگرانی والدین این است که فکر میکنند کودکشان از طرف همسالان خود اذیت میشود و حس میکنند باید تا آخرین حد ممکن به او کمک کنند.
ممکن است والدینِ ناراحت، ندانند که چطور با او حرف بزنند یا به او کمک کنند تا بتواند وزن خود را از این که هست کمتر کند.بعضی مواقع والدین ِ نگران و پریشان به شدت خشمگین می شوند و به مرحله ی انفجار میرسند و فرزندشان را تحقیر یا متهم کرده و میگویند : تو از کنترل ما خارج شده ای.
دلایل زیادی وجود دارد که کودکان دچار اضافه وزن میشوند خصوصیات ژنتیکی و ارثی و سوخت و ساز بدن از موارد مهم چاقی کودکان می باشند.اکثر کودکان برای مدت کوتاهی چاق میشوند که با سریع شدن رشد بدن و رشد قد این مقدار اضافه وزن برطرف میشود.
عده ای دیگر از کودکان بیرون از خانه فعالیت کمتری دارند و اکثر اوقات خود را با خوردن غذا و تنقلات مشغول میکنند مسلما این کم تحرکی موجب اضافه وزن و چاقی میشود.همچنین اگر به احتیاجات عاطفی کودک بها داده نشود کودک خودش را با خوردنی های مختلف مشغول میکند و بدین ترتیب خوشحال و آرام میشود.مسلما نوع تغذیه مخصوصا خوردن بیش از حد لزوم کودک را چاق میکند.در بعضی موارد کمیاب احتمالا یک بیماری پنهان سبب اضافه وزن کودک میشود.
اگر مطمئین هستید که فرزندتان مقداری اضافه وزن دارد میتوانید فرزندتان را نزد متخصص اطفال ببرید.اگر پزشک تشخیص دهد که وزن فرزندتان معمولی است خیالتان راحت میشود ولی در غیر اینصورت پزشک میتواند به شما بگوید که دلیل چاقی فرزندتان چیست ؟ پزشک میتواند برنامه ای مناسب سن فرزندتان برای کم کردن وزن به شما بدهد و در این مورد با او صحبت کند یا به شما یک متخصص تغذیه معرفی کند تا زیرنظر او وزن کودکتان نرمال و ایده آل شود.
شما میتوانید با تغییر روش آشپزی خود به او کمک کنید (کمتر غذاهای سرخ کردنی و بیشتر غذاهای بخارپز و کبابی درست کنید) طرز خرید کردن خود را تغییر دهید (کمتر چیپس و بیشتر چوب شور و بیسکوییت شور بخرید) مقدار کمتری غذا در بشقاب هریک از افراد خانواده بریزید مشوقش باشید تا بیشتر فعالیت کند او را مجبور به تمرینات ورزشی کنید به تماشای مسابقه ی ورزشی او بروید او را به خانه ی دوستانشان ببرید و سعی کنید سرگرمی های بیشتری در بیرون از خانه برای او ایجاد کنید.
قبل از اینکه با فرزندتان درباره ی چاقی و داشتن اضافه وزن صحبت کنید درباره ی چیزی که میخواهید برایش توضیح دهید برایش توضیح دهید فکر کنید.بچه های ده تا سیزده ساله بسیار احساساتی هستند.سعی کنید با احترام حرف بزنید و نظریات خود را درباره ی ظاهر افراد به او بگویید :همه ی بچه هایی که هم سن تو هستند به وضع ظاهرشان اهمیت میدهند، تو در مورد ظاهر خودت چه فکری میکنی؟
ممکن است فرزندتان از اینکه در این مورد با شما صحبت کند روی خوش نشان دهد. میتوانید از زبان فرزندتان بشنوید که بچه های دیگر در مورد چاقی او چه عکس العملی نشان میدهند.از او سوال کنید که آیا دلش میخواهد با کم کردن اضافه وزنش کوشش کند و با شما همکاری کند؟ اگر جواب او مثبت است با همکاری یکدیگر برنامه ای بنویسید که نوع غذا خوردن و فعالیت بدنی او تغییر کند.
شاید وقتی موضوع اضافه وزن او را بیان میکنید ناراحت شود و برای دفاع از خود رفتار خشن و غیرمحترمانه ای داشته باشد و پرخاش کند و یا حتی با عصبانیت حرف های منفی به خودش بگوید.این جریان وقتی اتفاق می افتد که شما با تحکم و خشونت با او حرف بزنید و از ظاهرش ایراد بگیرید.مسلما او هم برای پاسخ به رفتار شما عکس العمل ناخوشایندی از خود نشان میدهد.
لازم است فرزندتان را تشویق کنید تا از یک برنامه غذایی درست استفاده کند.ممکن است از اینکار خودداری کند زیرا از این میترسد که تغییرات زیادی را باید تحمل کند:(فراموش کن! فقط دیگر زیاد غذا نمیخورم)،(خودم میتوانم برنامه ی رژیم غذایی را بنویسم)،(نمیخواهم درباره ی این موضوع حرف بزنم)میتوانید به جای جرو بحث کردن با او از فرزندتان بخواهید که طرحی که میتواند انجام دهد را به شما پیشنهاد دهد.
ممکن است پیشنهادی از طرف او موثر و مفید واقع شود 🙁 من دیگر نوشابه نمیخورم ،فقط دسر میخورم) باید او را بیشتر تشویق کنید: (آفرین تو برنامه ی خوبی نوشته ای)، (ما اول روشی که تو گفتی را امتحان میکنیم)،(احتمالا دشوار است، ولی فکر میکنم ما میتوانیم رژیم گرفتن را به خوبی پیش ببریم)
نکاتی در رابطه با اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله :
•    مسلما همان گونه که بیشتر بزرگسالان آگاه هستند کم کردن وزن بسیار سخت و دشوار است.ممکن است فرزندتان بتواند در این مورد پیروزمندانه از میدان به در آید شاید هم موفق نشود.
•    ممکن است در حال حاضر مقداری وزن کم کند ولی مجددا به وزنش اضافه شود در این مورد صبر داشته باشید و از او پشتیبانی کنید.
•    بالارفتن اعتماد به نفس فرزندتان ، به عشق و علاقه  ،مهر و محبت زیاد و پذیرفتن بدون قید و شرط شما بستگی دارد.به او اطمینان دهید که بخاطر وضع ظاهرش نیست که او را دوست دارید.
•    کودک شما هرچه بیشتر با شما همکاری کند راحت تر با این مشکل برخورد میکنید و نتیجه ی بهتری میگیرید.

Related post

یک دیدگاه