بجای نه گفتن به کودک چه میتوان کرد

بجای نه گفتن به کودک چه میتوان کرد ؟ 

کودکان معمولاً در برابر شنیدن واژه «نه» واکنش بدی نشان می‌دهند.خوشبختانه جایگزین‌هایی برای واژه‌های منفی وجود دارند.

کودکان معمولاً در برابر شنیدن واژه «نه» واکنش بدی نشان می‌دهند.خوشبختانه جایگزین‌هایی برای واژه‌های منفی وجود دارند. هرچه بیشتر «نه»به کودک بگویید او بیشتر سرپیچی می‌کند و شاید پس از شنیدن ۱۰ بار نه فقط یک بار در برابر آن واکنش دلخواه شما را از خود نشان دهد.
• خواسته خود را به طرز دیگری بیان کنید:بجای گفتن نه، به طور واضح به او بگویید چه کاری رامی تواند در عوض آن انجام دهد.به طور مثال، بجای گفتن: «نه! دراتاق توپ بازی نکن» بگویید: «برو بیرون توپ بازی کن»
• به او حق انتخاب دهید:کودکان زیر هفت سال دوست دارند احساس استقلال داشته باشند. بجای رد کردن کامل خواسته او هنگامی که پیش از غذا یک تکه شکلات درخواست می‌کند،به او یک تکه سیب یا انگور پیشنهاد کنید.یا اجازه دهید شکلات مورد نظر خود را انتخاب کند اما بعد از ناهار بخورد.
• حواسش را پرت کنید:حواس کودک پیش‌دبستانی رامی توان به راحتی پرت کرد. وقتی یک اسباب‌بازی در قفسه فروشگاه نظر او را جلب می‌کند بلافاصله حواس او را به  چیز دیگری پرت کنید
• آماده کردن محیط:
تا حد امکان کودک خود را از شرایطی که مجبور به «نه» گفتن هستید دور نگهدارید و ترجیحاً به مکان‌های امنی بروید که حس ماجراجویی و کنجکاوی او را برمی‌انگیزد. حتماً در این سن دکوراسیون خانه خود را به گونه‌ای تغییر داده‌اید که برای کودک و وسایل گرانبهای شما مشکلی پیش نیاید.
• چشم‌ پوشی کردن از تخلفات کوچک :
سعی کنید به احساسات ماجراجویانه و شاد کودک خود احترام بگذارید. اگر کودک در موقعیت امنی قرار دارد و شما مجبور به نه گفتن نیستید، اجازه دهید خودش باشد و بچگی کند.
• بکار بردن نه به طور باورپذیر:
وقتی رفتار کودک غیرقابل‌تحمل شد و هیچ‌کدام از جایگزین‌ها پاسخگو نبودند، می‌توانید از نه استفاده کنید. اما محکم و باورپذیر آن را بیان کنید «نه! دم گربه رانباید بکشی.» نه اینکه بگویید: «نه، نه عزیزم این کار رانکن». استفاده نادرست از نه، کودک را به ترک یا توقف رفتار نادرست خود مجاب نمی‌کند. هنگامی که کودک به حرف شما گوش کرد او را در آغوش بگیرید، ببوسید و بگویید:((آفرین!چه کودک حرف گوش کنی)).

Related post

یک دیدگاه