بیماری پورپورای هِنوخ شونلاین در کودکان

بیماری پورپورای هِنوخ – شونلاین در کودکان

در این بیماری رگ‌های کوچک خونی شکننده می‌شوند و خون از آن‌ها نشتت می‌کند . نشت خون به درون پوست منجر به جوش‌های مشخصی می‌شود که ویژه‌ی این عارضه است و نشت خون به درون مفاصل ، کلیه‌ها و مجرای گوارشی موجب علائم مختلف دیگر می‌گردد.

در این بیماری رگ‌های کوچک خونی شکننده می‌شوند و خون از آن‌ها نشت می‌کند . نشت خون به درون پوست منجر به جوش‌های مشخصی می‌شود که ویژه‌ی این عارضه است و نشت خون به درون مفاصل ، کلیه‌ها و مجرای گوارشی موجب علائم مختلف دیگر می‌گردد.

این بیماری در کودکان ۲ تا ۱۰ ساله نسبتاً شایع است و معمولاً خطرناک نیست. علت آن ناشناخته است اما ممکن است به یک واکنش حساسیتی یا عفونت میکروبی مربوط باشد.
علت بیماری احتمالاً یک واکنش خود ایمنی در عروق خونی کوچک در سراسر بدن است که باعث التهاب و گرفتاری مویرگ‌ها می‌شود. عامل شعله‌ور کننده این واکنش ناشناخته است، ولی حملات اغلب در پی یک عفونت مجاری تنفسی فوقانی (ویروسی یا باکتریایی)، مصرف برخی داروها به خصوص داروهای آنتی بیوتیک، دیکلوفناک و رانیتیدین و حتی گزش حشرات رخ می‌دهند.
علائم :
علائم احتمالی عارضه عبارت است از :
•    جوش‌های متشکل از نقطه‌های پر خون صورتی ، قرمز یا ارغوانی که وقتی فشار داده می‌شوند ناپدید نمی‌شوند. این جوش‌ها که در همه‌ی موارد بیماری وجود دارند ابتدا روی باسن و پشت دست‌ها و پاها ظاهر می‌شوند به خصوص دور قوزک پا و آرنج و سپس به جلوی دست و پا گسترش می‌یابند.
•    درد و تورم مفاصل.
•    درد شکم ، اکثراً همراه با استفراغ و اسهال
•    وجود خون در مدفوع
•    التهاب کلیه‌ها یکی از عوارض احتمالی این بیماری است که معمولاً موجب بروز هیچ علامتی نمی‌شود.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
ظرف ۲۴ ساعت از شروع علائمی که احتمالاً نشان‌دهنده‌ی پورپورای هنوخ – شونلاین در کودکتان هستند باید به پزشک مراجعه کنید.
پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
پزشک کودک را معاینه می‌کند. اگر نتواند از روی علائم کودک تشخیص قطعی بدهد ، برای بررسی احتمالات دیگر ، دستور آزمایش خون و ادرار می‌دهد. وجود سلول‌های قرمز خون و پروتئین در ادرار نشانه‌ی التهاب کلیه‌هاست.
اگر علائم خفیف باشد ، هیچ درمانی لازم نیست. ممکن است برای درد حاد شکم ، داروهای کورتیکواستروئیدی تجویز شود که احتمالاً موجب بهبودی سریع خواهد شد. اگر کلیه‌ها مبتلا شده باشند پزشک ممکن است آزمایش‌های ادرار و خون را برای اطمینان از رو به بهبود بودن عارضه تکرار کند.
چه کمکی می‌توانم بکنم؟
اگرعلائم کودک موجب درد یا ناراحتی او شده است می‌توانید استامینوفن بدهید. اگر کودک بخواهد می‌تواند در تخت خواب استراحت کند.
چشم‌انداز:
پورپورای هنوخ – شونلاین ممکن است فقط چند روز تا یک ماه به طول انجامد که در طول این مدت علائم ممکن است گاهی بروز کنند و گاهی ناپدید شوند. بیشتر کودکانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند به طور کامل بهبود می‌یابند و عوارض بلندمدتی برای آن‌ها رخ نمی‌دهد.
در اکثر موارد ، التهاب کلیه‌ها در صورت بروز ظرف چند روز بهبود می‌یابد اما در برخی کودکان کلیه‌ها تا دو سال ملتهب می مانند.

Related post

یک دیدگاه