تکالیف مدرسه و کودکان ناتوان در یادگیری

تکالیف مدرسه و کودکان ناتوان در یادگیری
بسیاری از والدین کودکانی که در یادگیری ناتوان هستند، از تکالیف مدرسه وحشت دارند. هدف اصلی از انجام تکالیف، فراگیری بهتر مطالب درسی است.

بسیاری از والدین کودکانی که در یادگیری ناتوان هستند، از تکالیف مدرسه وحشت دارند. هدف اصلی از انجام تکالیف، فراگیری بهتر مطالب درسی است. تکالیف نباید در جهت آموختن مطلبی جدید یا تمرین مطالبی باشد که هنوز کاملاً بسط داده نشده است.

بسیاری از والدین کودکانی که در یادگیری ناتوان هستند، از تکالیف مدرسه وحشت دارند. هدف اصلی از انجام تکالیف، فراگیری بهتر مطالب درسی است. تکالیف نباید در جهت آموختن مطلبی جدید یا تمرین مطالبی باشد که هنوز کاملاً بسط داده نشده است. در وضعیت ایده آل، زمانی که آموزگار مطلبی را آموزش داد و دانش‌آموز نیز نشان داد که تسلط کافی بر آن موضوع کسب کرده است، چندین مثال از همان موضوع را به‌عنوان تکلیف تعیین می‌کند. به این طریق دانش‌آموز امکان می‌یابد تا خارج از کلاس درس نیز مطلب آموزش داده‌شده را مرور کند.
درصورتی‌که تکلیف مدرسه به‌این‌ترتیب و با این هدف تعیین نشود، ممکن است عاملی برای جنگیدن بی‌مورد بین والدین و کودکان گردد. در مورد دانش‌آموزانی که در یادگیری ناتوان هستند، تکلیف مدرسه حتی از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است. کودکان، به خاطر پدر و مادر می‌خواهند عملکرد خوبی از خود نشان دهند و والدین نیز نگران موفقیت آن‌ها هستند.
این دو عامل، تنش و نگرانی را که به همراه تحصیل چنین دانش‌آموزانی وجود دارد، بیشتر می‌کند. بعضی از والدین هنگام کمک در انجام تکالیف فرزندانشان بسیار خوب عمل می‌کنند. اما بسیاری دیگر نمی‌توانند چنین کنند. حتی اگر به‌طور مستقیم با کودک خود کار نمی‌کنید، این توصیه‌ها برایتان مفید خواهد بود.
– کودکان باید مکان خاصی را برای انجام تکالیف خود داشته باشند تا در حد ممکن دچار حواس‌پرتی نشوند. آن‌ها باید هرروز در همان مکان تکالیف خود را انجام دهند.
– تکالیف مدرسه باید بعد از آمدن به خانه انجام شود. مسلماً کودکان مجاز هستند مدتی را به استراحت و خوردن غذایی سبک اختصاص دهند و دربارۀ آنچه در مدرسه اتفاق افتاده است، صحبت کنند. آن‌ها می‌توانند پس از حدود یک ساعت به انجام تکالیف خود بپردازند.
– کودکان می‌توانند پس از انجام دادن کامل تکالیف خود، تفریح کنند. اکثر اوقات آن‌ها وقت تلف می‌کنند و از انجام دادن تکالیف به هنگام غروب و زمانی که تمرکز کمتری در کارها دارند، طفره می‌روند.
– اگر به نظر می‌رسد تکلیف مدرسه بیش‌ازحد لازم وقت‌گیر است (برای سال‌های نخستین دبستان بیش از یک ساعت و سال‌های آخر دبستان بیش از دو ساعت) با آموزگار فرزندتان تماس بگیرید.
نکات مهمی برای روان‌تر کردن فرایند انجام تکالیف
– نظر؛ همیشه در مورد مدرسه و یادگیری، نظر مثبتی داشته باشید و آن را به فرزند خود ابراز کنید.
– زنگ تفریح؛ سرعت و فاصلۀ یادگیری را تنظیم کنید تا توان یادسپاری در حد ایده آل باشد.
– انتخاب؛ بگذارید خود کودک تصمیم بگیرد که چه تکلیفی را نخست انجام دهد و چگونه مطالعه کند.
– دستورالعمل؛ دستورالعمل تکالیف را بخوانید. چنانچه لازم باشد، دستورالعمل را با زبان ساده و قابل‌فهم برای کودک توضیح دهید.
– تشویق؛ زمانی که کودک در انجام تکالیف خود تلاش می‌کند و منظم و مرتب است، او را تشویق کنید.
– وسایل خانه؛ نور، محل نشستن و وسایل مناسب باعث می‌شود که کودک آسوده و راحت باشد و حداکثر توجه خود را به کارهایش معطوف دارد.
– بازی؛ تمرین‌هایی را که به مفاهیم اصلی مربوط می‌باشند، می‌توان از طریق بازی، لذت‌بخش‌تر نمود. چنانچه فعالیتی برای کودک لذت‌بخش باشد، توجه و علاقۀ او بیشتر می‌شود.
– عادت‌ها؛ طرحی مشخص و دائمی برای انجام تکالیف مدرسه به اجرا بگذارید – در مکانی مشخص تا عادات خوبی برای مطالعه کردن بنانهاده شود.
– ایجاد انگیزه؛ گاهی لازم است به کودک خود جایزه‌ای بدهید تا عادت مطالعه در او ایجاد شود. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از برچسب‌های زیبا، کارت یا دادن امتیازهایی استفاده کنید.
– شادمانی؛ فراموش نکنید که یادگیری باید لذت‌بخش باشد. موضوعات دشوار را با مطالب موردعلاقۀ کودک ارتباط دهید.
– مسائل کلیدی؛ به خاطر داشته باشید که برخی از عادات در مطالعه، کلید تسلط پیدا کردن به شمار می‌آیند. دوره کردن مکرر، نوشتن تمرین‌های اضافی و مطالعۀ عمیق در مدت کوتاه از آن جمله است.
– سرعت یادگیری؛ به خاطر داشته باشید که هر کودکی با سرعت و روش خود مطالب را فرامی‌گیرد. به فرزندتان کمک کنید تا بهترین روش را برای خود انتخاب کند.
– حافظه؛ مرور کردن مکرر و انجام تمرین‌های اضافی به کودک کمک می‌کند تا مطالب را بهتر به خاطر بسپارد. مسلماً چنین روشی مفیدتر از مطالعۀ طولانی آخر وقت و قبل از امتحان است.
– موقعیت‌ها؛ از فعالیت‌های روزمره در جهت کسب مهارت در کودک استفاده کنید. بگذارید او صورت خرید روزانه را بنویسد، مبالغ قبض‌ها را جمع بزند، کوپن‌ها را بشمارد و …
– کیفیت زمانی؛ مدت‌زمان در اینجا مدنظر نیست، بلکه کیفیت زمانی را که صرف کودکتان در انجام تکالیفش می‌کنید، مهم است.
– کتاب‌خوانی؛ در زمان فراغت تا حد ممکن کودک را به کتاب خواندن تشویق کنید. تنها راه پیشرفت در روخوانی، خواندن کتاب و مطالب مختلف دیگر است.
– همدلی؛ از فرزند خود پشتیبانی کنید و صبور باشید. انجام تکالیف ممکن است ازنظر کودک و والدین دلسردکننده باشد. پس‌ازآنکه هر دو استراحت کافی کردید و آرامش لازم را به دست آوردید، به این امر بپردازید. چنانچه در این راه با فرزندتان درگیر شدید یا موضوع موردنظر برای شما نیز کلافه کننده بود، از شخص دیگری کمک بگیرید.
– ارزش؛ بگذارید کودک شما بفهمد تحصیل تا چه حد برایتان مهم است و اهمیت عادت خوب مطالعه را در او تقویت کنید.
– شما؛ شرکت شما در امر تحصیل فرزندتان اهمیت بسیار زیادی دارد. نظرات مثبتی در مورد یادگیری ارائه دهید. زمانی که مقدور است فرزندتان را یاری دهید و به هنگام احتیاج درخواست کمک نمایید.
– حرف آخر؛ کودکانی که به مقدار کافی استراحت کرده‌اند و تغذیۀ خوبی داشته‌اند، بهتر مطالب را یاد می‌گیرند و می‌توانند برای مدت طولانی‌تر تمرکز کنند. به طریقی برنامه‌ریزی کنید که مطالعۀ دروس به هنگام هوشیاری کودک انجام گیرد و آخرین فعالیتِ قبل از خواب نباشد.

Related post

یک دیدگاه