تک فرزندی مزایا و معایب قسمت دوم

تک فرزندی مزایا و معایب – قسمت دوم

فرزند این خانواده‌ها معمولاً در حال معامله با والدین خویش است و همین امرر باعث حمایت بیش از حد والدین از کودک می‌گردد و باعث رشد روحیه ضعیف و شکننده در شخص می‌شود.

فرزند این خانواده‌ها معمولاً در حال معامله با والدین خویش است و همین امر باعث حمایت بیش از حد والدین از کودک می‌گردد و باعث رشد روحیه ضعیف و شکننده در شخص می‌شود.
– کودکانی که در خانواده‌های چند فرزندی زندگی می‌کنند معمولاً در به چالش کشیده شدن مشاجره اثبات برتری با یکدیگر رقابت دارند و در این رقابت مسایل بی‌شماری رامی آموزند . اما کودک تک فرزند این مسایل را نیاموخته و قدرت درک چنین مسایلی را کمتر پیدا می‌کند .
– اگر چه کودکان تک فرزند دارای اعتماد به ‌نفس بیشتری در مواجه ‌شدن با بزرگ ‌سالان برخوردارند اما آن‌ها معمولاً هم‌بازی‌های خوبی با دیگرکودکان نیستند و در برخورد با آن‌ها خجالت می‌کشند و بیشتر به دوستی با کودکان بزرگ‌ تر از خود علاقه نشان می‌دهند.
توصیه‌هایی برای والدین تک فرزند
-برقراری ارتباط با سایر کودکان را برای فرزند خود مهیا کنید. این ارتباطات می‌تواند از مهدکودک آغازشده و در سنین بالاتر ادامه داشته باشد .
-در برقراری ارتباط با دیگران سعی کنید ارتباط با افرادی را که کودکانی هم‌سن و سال کودک شما دارند پیش‌قدم شوید و در برنامه زندگی خود قرار دهید.
-هنگامی که کودکان مشغول بازی با دوستان هم سن خود هستند ممکن است به رفتارهایی چون مشارکت و مصالحه نکردن ناتوانی در صحبت یا بحث کردن با دیگران برای دفاع از حقوق خود و… تمایل داشته باشند پس والدین باید دراین‌باره با تک فرزند خود صحبت کنند.
-والدین کودک تک فرزند خود را تشویق به بازگویی احساسات خود در موقعیت‌های مختلف کنند.در این زمینه والدین بایستی خودشان به بیان احساسات خود بپردازند تا کودک نیز الگوبرداری نماید.
-والدین بایستی از لوس کردن فرزند و حمایت بیش از حد کودک خودداری نمایند تا او در آینده به فردی ضعیف و کم تحمل تبدیل نگردد.اجازه دهند کودک در موقعیت‌های حساس و چالش‌برانگیز فقط نقش حمایت از راه دور را حفظ کند و نقش مستقیم در حل مشکلات خود کودک باشد.

Related post

یک دیدگاه