زندگی با خواهر یا برادر معلول یا کم توان قسمت دوم


وقتی بچه های سالم بر سر دوراهی قرار می گیرند
در بسیاری از اوقات، بچه ها از داشتن خواهر یا برادر معلول خجالت می کشند، به ویژه وقتی به سن بلوغ می رسند.

وقتی بچه های سالم بر سر دوراهی قرار می گیرند
در بسیاری از اوقات، بچه ها از داشتن خواهر یا برادر معلول خجالت می کشند، به ویژه وقتی به سن بلوغ می رسند. ممکن است همسالانشان آنها را به دلیل داشتن چنین هم شیری مورد تمسخر قرار دهند.
آنها از طرفی می خواهند که با صلابت از هم شیر خود حمایت کنند و از طرفی نیز به شدت آرزو می کنند که ای کاش خانوادۀ آنها نیز مانند بقیه خانواده ها معمولی بود؛ در نهایت هم از داشتن این احساس دچار عذاب وجدان می شوند.
گاهی داشتن یک هم شیر معلول باعث می شود تا فرزندان سالم بخواهند برای والدین خود بی دردسر باشند. چون احساس می کنند والدینشان به قدر کافی دردسر دارند. ممکن است این بچه ها تمام تمایلات خود را برای طغیانگری یا شیطنت کردن سرکوب کنند و در طول دورۀ کودکی و رشد خود، برای پاسخ دادن به نیازهای دیگران، به نیازهای خود بی توجهی کنند.
وقتی این بچه ها بزرگ می شوند نیز گاهی از رفتن به دانشگاه یا ترک خانه صرف نظر می کنند تا بتوانند در خدمت خانواده باشند.
رابطۀ شما با همسرتان
بچه ها حتی در شرایط عادی نیز می توانند بر رابطۀ بین والدینشان فشار وارد کنند. هنگام نگهداری از یک کودک معلول، نیازهای مضاعف او می تواند والدین را از پا درآورد.
اگر والدین با هم دعوا کنند، بچه ها احساس ناراحتی و ناامنی می کنند. ممکن است فرزند معلول نسبت به دعوای والدین خود احساس گناه کند و هم شیرهای او نیز، او را در این رابطه مقصر بدانند. منتظر نشوید تا کنترل امور از دستتان خارج شود، چون هدف ما از زندگی این نیست که سطح تحملمان را بسنجیم.
راه حل بسیاری از مشکلاتی که والدین یک کودک معلول با آنها رو به رو هستند، همانند راه حل های خانواده هایی است که کودکان سالم دارند و بهترین رویکرد برای حل مشکلات خانواده های کودک معلول، حل آنها با همان روش معمول است.
البته ممکن است مشکلات به دلایلی متفاوت یا غیرمنتظره پیش بیایند. مثلاً ممکن است فرزند نوپایتان نسبت به خواهر بزرگترش که به علت معلولیت هنوز از پوشک استفاده می کند، حسادت کند. شاید هم فرزندتان که از یک معلولیت جسمانی رنج می برد، به نحوی شدید در امر تحصیل با دیگران رقابت کند.
اگر احساس می کنید که کنترل امور از دستتان خارج می شود، از کمک متخصصین بهره بگیرید، زیرا هدف آنها کمک به شماست.

Related post

یک دیدگاه