محرومیت زمانمند در مورد دو کودک

محرومیت زمانمند در مورد دو کودک

سارا ده‌ساله و سمیرا نه‌ساله، باهم دعوا کرده و به یکدیگر بدوبیراه می‌گفتند.. ازآنجایی ‌که پدر معتقد بود سارا آغازکنندۀ این دعوا بوده است، تنها او را با محرومیت زمانمند مواجه کرد.

سارا ده‌ساله و سمیرا نه‌ساله، باهم دعوا کرده و به یکدیگر بدوبیراه می‌گفتند. ازآنجایی ‌که پدر معتقد بود سارا آغازکنندۀ این دعوا بوده است، تنها او را با محرومیت زمانمند مواجه کرد.
هنگامی‌که سارا از مکان محرومیت زمانمند بیرون آمد، پدر شاهد درگیری مجدد سارا و خواهرش بود. سمیرا: سارا کجا بودی؟ محرومیت زمانمند؟ هاهاهاها! بابا طرف من است و تنبیه فقط برای توست.
سارا: خفه شو! می دونی که اول تو شروع کردی. می خوای یه گوجه زیر چشات بکارم؟ سمیرا: هاها! اگه می تونی! هنوز بچه‌ای، همیشه دعوا راه می‌اندازی و مامان و بابا هم این رو می دونن.
در این لحظه پدر که از دست هر دو عصبانی بود، به سمت آن‌ها آمد. پدر: محرومیت زمانمند به خاطر دعوا کردن، سمیرا تو برو حمام، سارا تو هم‌اتاق خواب پشتی، زود باشین ببینم.
این بار پدر کار درست را انجام داد. او دریافت که دعوا همیشه بین دو طرف است. او همچنین تشخیص داد که اعمال محرومیت زمانمند در مورد هر دو طرف، اغلب از تنبیه کی از آن‌ها و یا مداخلۀ شخصی برای حل مشکلات مداوم میان بچه‌هایش مؤثرتر است.
بدوبیراه گفتن، ژست‌های تهدید کننده به خود گرفتن، دادوبیداد و مرافعه به راه انداختن، اذیت و آزارهای خصمانه و … مشکلات رفتاری رایجی هستند که والدین با آن‌ها روبرو هستند، ممکن است شما در صورت ایفای نقش قاضی یا داور، مسئولیت بسیار سنگینی را برای حل مشکلات میان کودکان خود بر عهده بگیرید.
در اغلب موارد والدین در این اختلافات مداخله کرده و سعی می‌کنند مشخص سازند که کدام‌یک ابتدا دعوا را شروع کرده است تا اینکه خطاکار را سرزنش و ملامت کنند. درنتیجه کودکان به‌جای اینکه خود، تعارضاتشان را حل‌وفصل کنند، برای حل مشکلات بیش‌ازحد به والدین وابسته می‌شوند.
پس شما به‌عنوان والد باید چه‌کاری انجام دهید؟ هنگامی ‌که دو کودک در حال مشاجره و دعوا با یکدیگر هستند، هردوی آن‌ها را صرف‌ نظر از اینکه چه کسی دعوا را شروع کرده است، به محرومیت زمانمند بفرستید.
اعمال محرومیت زمانمند در مورد هر دو کودک، سه مزیت به همراه دارد. نخست، اینکه شما مجبور به جانب ‌داری از یکی و یا تعیین مقصر اصلی نیستید. دوم اینکه، شما با نشان دادن توجه فراوان نسبت به آن‌ها در حین حل ‌وفصل دعوا، ناخواسته آن‌ها را پاداش نمی‌دهید و سوم اینکه هر دو کودک از ادامه دادن مشاجره ناامید می‌شوند. زیرا هر دو محرومیت زمانمند کسل‌کننده و ناخوشایند را تجربه کرده‌اند.
چه وقت و چگونه از محرومیت زمانمند در مورد دو کودک استفاده کنیم؟
محرومیت زمانمند برای دو کودک، در برخورد با مشکلات میان دو یا چند کودک بسیار مؤثر است. یک‌زمان مناسب دیگر برای استفاده از محرومیت زمانمند در مورد دو کودک، هنگامی است که کودکان شما باهم مشکل‌ساز می‌شوند، حتی اگر آن‌ها به‌خوبی با یکدیگر کنار نیایند.
اجازه بدهید فرض کنیم که کودکان شما، علیرغم سرزنش‌های مکرر شما، به دنبال کردن یکدیگر در خانه، گرگم به هوا بازی کردن و به هم کوبیدن درها ادامه می‌دهند. چنین مواقعی، استفاده از محرومیت زمانمند می‌تواند مناسب باشد.
برای اینکه دو کودک را در محرومیت زمانمند قرار دهید، لازم است که این دو کودک هر دو در سوء رفتار دخالت داشته باشند.
به دنبال سوء رفتار کودکان، سریعاً و با رعایت روشن ۱۰ کلمه ۱۰ ثانیه آن‌ها را با محرومیت زمانمند، مواجه کنید. مراقب باشید که هیچ‌کدام از آن‌ها در مدت محرومیت زمانمند با خود اسباب‌بازی به همراه نداشته و نتوانند یکدیگر را ببینند. زمان‌سنج را درجایی قرار دهید که هر دو بتوانند صدای آن را بشنوند.
زمانی که به‌طور مثال دو کودکی که باید به محرومیت زمانمند فرستاده شوند، ۶ و ۱۰ ساله هستند، زمان‌سنج برای چه مدتی تنظیم می‌شود؟
در چنین حالتی زمان‌سنج را برای هشت دقیقه تنظیم کنید، زیرا میانگین سن دو کودک هشت سال است.
توجه داشته باشید هنگامی‌ که کودکان شما رفتار مناسبی دارند و به‌خوبی با هم کنار می‌آیند، توجه زیادی را به آن‌ها نشان داده و مزایای ویژه‌ای را برایشان قائل شوید.
مادر دو کودک پس از سپری کردن یک صبح خوشایند و مطلوب در خانه، به بچه‌هایش گفت: شما دو تا امروز صبح خیلی خوب با هم بازی کردید. پس بعدازظهر شما را به پارک می‌برم. وقتی شما این‌گونه خوب با هم کنار می‌آیید، رفتن به‌جاهای مختلف برایمان خیلی آسان می‌شود.

Related post

یک دیدگاه