چرا سخن گفتن و خواندن با نوزاد و نوپا اهمیت دارد

چرا سخن گفتن و خواندن با نوزاد و نوپا اهمیت دارد؟

کودک از ابتدای تولد، با سخن گفتن و با کتاب خواندن برای او، در دنیای واژه‌ها غوطه‌ور می‌شود. هر واژه‌ای که شما بیان می‌کنید یا برای نوزاد خود می‌خوانید، یک اتصال مغزی ایجاد می‌کند که سبب رشد مغز نوزاد می‌شود. این واژه‌ها خوراک مغز نوزاد هستند.

e66679a64a643955d05920ebaf15b134

کودک از ابتدای تولد، با سخن گفتن و با کتاب خواندن برای او، در دنیای واژه‌ها غوطه‌ور می‌شود. هر واژه‌ای که شما بیان می‌کنید یا برای نوزاد خود می‌خوانید، یک اتصال مغزی ایجاد می‌کند که سبب رشد مغز نوزاد می‌شود. این واژه‌ها خوراک مغز نوزاد هستند.

امروزه ثابت شده است که نوزاد از آخرین ماه‌های بارداری مادر می‌تواند بشنود و از لحظه‌ی تولد درحال یاد گرفتن واژه‌‌هاست. کودکان از حدود دو سالگی شروع به سخن گفتن می‌کنند. در واقع مغز نوزادان از همان لحظه تولد تا دو سالگی در حال جذب زبانی است که در پیرامونش به کار رفته است. بنابراین فراگیری مهارت‌های خواندن و نوشتن به یک‌باره از زمانی که کودک به مدرسه می‌رود آغاز نمی‌شود، بلکه کودک از ابتدای تولد در حال یادگیری و کشف دنیای واژه‌هاست.

هر زمان که برای نوزاد کتاب می‌خوانید و دوباره می‌خوانید، مغز او اطلاعات را جذب می‌کند و پایه‌های سواد را برای همه طول زندگی او شکل می‌دهد و او را با لذت خواندن آشنا می‌کند. گفت‌و گو و بلندخوانی برای نوزاد روشی مناسب برای پشتیبانی از رشد همه‌جانبه کودک و سرمایه‌گذاری برای یادگیری کودک به ویژه برای موفقیت او در خواندن و پیوند او با کتاب است.
با کودک خود سخن بگویید!

  • از ابتدای تولد با نوزاد خود حرف بزنید و برایش آواز بخوانید. کودک شما دوست دارد که صدایتان را بشنود. شعرهای کودکانه برایش بخوانید. شعرهای آهنگینی که در آن آواها پیوسته تکرار می‌شوند. برای او لالایی یا دیگر ترانه متل‌های عامیانه‌ای که در یاد دارید، بخوانید.
  • به نوزاد خود بفهمانید که شما نیز صداهایی که او در می‌آورد را می‌شنوید. هر صدایی که کودک با دهان خود ایجاد می‌کند، تکرار کنید. به او لبخند بزنید. لبخندهای او را پاسخ دهید. وقتی به صداهای او واکنش نشان می‌دهید و آن‌ها را تکرار می‌کنید، می‌آموزد که آنچه می‌گوید برای شما مهم است. شما به حرکات و صداهای او پاسخ‌های معناداری بدهید.

وقتی نوزادی دستش را به سوی شیشه شیرش دراز می‌کند و ” گا-گا گا ” می‌کند، به او بگویید: ” اوه شما بازهم شیر می‌خواهید؟ بفرمایید این هم شیر شما. خوبه؟

  • با او بازی‌های ساده کنید، بازی‌هایی که با لمس کردن و نام بردن همراه است. این بازی‌ها به کودک کمک می‌کند تا بخش‌های مختلف بدنش را بشناسد و نام آن‌ها را فراگیرد.

برای نمونه بپرسید: “انگشت‌هایت کو؟ ” انگشت‌های دست و یا پایش را لمس کنید و بگویید: ” اینا هاش! این‌ها انگشت‌هایت هستند!” همین کار را چند بار تکرار کنید. بعد بروید سراغ بینی، گوش یا چشم‌هایش.

  • به اشیای آشنا اشاره کنید و آن‌ها را نام ببرید. وقتی کودک نام یک شیی را بارها و بارها می‌شنود، میان آن چه می‌شنود و معنای آن پیوند بر قرار می‌کند.

برای نمونه: این پتوی توست. پتویی که دوستش داری. چه پتوی نرم و قشنگی است!

با نوزاد خود کتاب بخوانید!

وقتی نوزاد را در آغوش می‌گیرید و برایش کتاب می‌خوانید، نوزاد بیش از هر چیز از این احساس نزدیکی و گرمای وجود شما که با بیان واژه‌ها، آواها و ریتم‌ها همراه است لذت می‌برد. تجربه چنین لذتی به هنگام کتاب خوانی سبب می‌شود که کودک یک عمر به کتاب و کتابخوانی عشق بورزد.

  • خواندن را با شادی و لذت همراه کنید. برای نوزاد خود، در زمانی که در مکانی راحت قرار دارد، کتاب بخوانید. یا او را در آغوش خود بگیرید و یا در کنارش دراز بکشید، به گونه‌ای که کتابی را که در برابرش گرفته‌اید به راحتی ببیند. به نوشته‌ها و تصویرها اشاره کنید. به او نشان دهید که خواندن لذت بخش و شادی آور است.
  • با شور و هیجان کتاب بخوانید. با نشان دادن احساس‌های خود، بالا و پایین بردن صدایتان و تغییر چهره‌تان کتاب بخوانید. وقتی از خواندن شما لذت ببرد، همیشه کتابخوانی برای او فعالیتی شادی آور خواهد بود.
  • پیوسته و مرتب برای کودکتان کتاب بخوانید. هر روز وقتی را جداگانه برای نوزاد خود کنار بگذارید. برای مثال بعد از ناهار یا پیش از خواب هر چقدر که دوست دارد به خواندن خود ادامه دهید.

 

Related post

یک دیدگاه